top of page

Hasi és kismedencei ultrahang

 

A hasi szervek elsődlegesen választandó képalkotó eljárása.

Ultrahanggal kiválóan megítélhető a máj nagysága, alapszerkezete és az esetleges körülírt elváltozások.

Az eperendszer vizsgálata során az epehólyagban és az epeutakban előforduló kövekről, az epeutak falvastagságáról és tágasságáról nyilatkozunk. Fontos megemlíteni, hogy evés után az epehólyag összehúzódik, így megítélése korlátozott. Éppen ezért, a pontosabb megítélés céljából a vizsgálat előtt kb. 4-5 órával enni nem javasolt!

A hasnyálmirigy tekintetében a szerv méreteit, alapszerkezetét és a körülírt elváltozásait ítéljük meg. A hasnyálmirigy a gyomor mögött elhelyezkedő szerv és a gyomorban lévő gáztartalom leárnyékoló hatása miatt, esetenként a hasnyálmirigy korlátozottan vagy egyáltalán nem vizsgálható. Evés után a gyomor gáztartalma fokozódik, mely a látási viszonyokat tovább rontja, így emiatt is érdemes betartani a 4-5 órás evési tilalmat.

A vesék megítélésekor azok helyzete, nagysága, funkcionális szövetének vastagsága és szerkezete, kövek jelenléte, vizeletelfolyási akadályból származó üregrendszeri tágulat, valamint a körülírt eltérések vizsgálhatók.

A mellékvesék újszülött- vagy csecsemőkorban azonosíthatók, felnőttekben többnyire jó- és rosszindulatú daganatok esetében kerülnek látótérbe.

A lép megtekintésekor leggyakrabban a szerv megnagyobbodásával találkozunk, melynek mértéke ultrahanggal pontosan meghatározható. A szerkezetbeli eltérések főként sérülés, gyulladásos folyamat vagy vérképzőszervi megbetegedés során fordulnak elő.

A gyomor és a belek a gáztartalom miatt korlátozottan vizsgálathatók, azonban a belek esetében gyulladás vagy daganatos betegség okozta bélfal megvastagodás ultrahanggal is felismerhető.

Nyirokcsomók nagy számban fordulnak elő a hasban, megnagyobbodásuk többnyire gyulladásos vagy daganatos betegség következménye, mely ultrahanggal nyomon követhető.

A hasi nagyereket ún. Doppler technikával is vizsgálhatjuk, mellyel áramlási eltéréseket (pl. szűkületek, elzáródások) mutathatunk ki. A hasi főütőér (aorta) meszesedése és körülírt tágulata (aneurizma) gyakori ultrahang lelet.

A kismedencei szervek vizsgálatához telt húgyhólyag szükséges, ugyanis a vizelet "feketén" ábrázolódik az ultrahangon, mely jelentős kontrasztot képez a többi, "fehéren" ábrázolódó kismedencei struktúrával szemben. Ezáltal a kismedencei szervek jobban megítélhetőek.

A férfi kismedencében a prosztata ábrázolható, melynek nagysága pontosan lemérhető, azonban szerkezete csak hozzávetőlegesen határozható meg, ehhez végbélen keresztüli ultrahang szükséges.

A női kismedencében a méh és a petefészkek megnagyobbodása illetve szerkezeti eltérései (pl. ciszták, daganatok) vizsgálhatók.

A hasi kórfolyamatokat gyakran kíséri szabad hasi folyadékgyülem felszaporodás, melynek minimális mennyiségét is észleli az ultrahang.

 

 

Utolsó módosítás: 2025. február 13.

Dr. Berényi Zsolt magánrendelése 2015-2025

bottom of page